Táborová základna Pozďatín

Táborová základna Pozďatín

Základna se nachází asi 1,5 km od obce Pozďatín v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Třebíč, téměř na břehu rybníka Štěpánek.

V okolí základny se nachází cca 13 rybníků. Nádherné louky a pěkná zákoutí porostlé vetšinou zakrslými jehličnatými křovinami typickými pro Vysočinu. Rovněž i počasí odpovídá tomu, že se nacházíme v podhůří Českomoravské vysočiny. V okolí najdete mnoho historických míst a památek, např. v nedaleké Třebíčí je bazilika sv. Prokopa z r. 1109, Židovský hřbitov a židovské město, Benediktinský klášter z r. 1101. V Náměšti nad Oslavou se nachází mnoho historických památek. Je zde státní zámek. Rovněž v Budišově můžeme vzhlédnout historický zámek a kostel. V obci Pyšel stojí barokní kostel sv. Barbory a pyšelská tvrz. Známé jsou i pyšelské rybníky hojně navštěvované v letních měsících. Ve vzdálenějších Kralicích najdeme bratrskou tiskárnu, kde byla vytištěna Bible. kralická. V blízkosti základny, asi 150 m je pěkné koupání v rybníku Kacíř. U rybníků Kacíř, Vrbinec a Podhorník jsou chatové oblasti.

Jak se na základnu dostanu ?

Pěší:

Turisté mohou použít turistickou mapu Třebíče č. 16 ze souboru turistických map. Rybník Štěpánek zde sice zakreslen není, ale jsou zde rybníky Kacíř a Vrbinec a právě nedaleko od nich se nachází táborová základna, která je od hájovny Strojatín vzdálena asi 300 m.

Vlakem:

- Vlakové spojení do stanice ČD Studenec, která se nachází na trati Brno - Jihlava. Ze stanice po zelené značce kolem tratě ve směru na Vladislav, kolem výzkumného ústavu, dále kolem rybníka Hlad až dojdete na rozcestí u rybníka Vrbinec a Podhorník. Zde odbočíte vlevo po hrázi rybníka Vrbinec, kolem rekreačního střediska ČD Olomouc a UP závody Třebíč, dále asi 300 m až na základnu. Ze stanice ČD Studenec můžete také použít vlakového spojení do Pozďatína - trasa Studenec - Křižanov - zde ze zastávky půjdete po silnici k obci Pozďatín, kde první ulicí vpravo přejdete silnici a dáte se vlevo kolem školky po asfaltové polní cestě, kolem rybníka Vesnic a Kacíř až na základnu.

Autem:

Od Brna : z Náměště nad Oslavou po silnici směrem na Třebíč. Asi 4 km za Náměští stojí vlevo benzinová stanoce UNICORN. Naproti stanici odbočíte po silnici vpravo, pojedete kolem žel.stanice Studenec, dále kolem výzkumného ústavu, přejedete 3 x žel. trať až do Pozďatína. V obci na křižovatce vlevo na Smrk a asi 150 m od křižovatky je mateřská školka, zde před ní odbočíte vlevo a po asfaltové cestě až na základnu.

Z Třebíče: - směrem na Brno, přes Vladislav, odtud na Smrk a Pozďatín k mateřské školce, za ní odbočíte vpravo a dále až po asfaltové cestě na základnu.